Všimli sme si: Prasací mor verzus ceny bravčového mäsa

Vždy, keď sa niekde v Európe šíri prasací vírus, tak zachváti táto choroba až po poklese cien bravčového mäsa. Všimli sme si to už dávno, ale nikdy sme tomu nevenovali pozornosť, lebo Slovensko bolo vždy v cenovom balíku.

Tentoraz je však situácia iná. Ceny bravčového mäsa boli donedávna  všade naokolo nižšie ako na Slovensku, Ale to netrvalo dlho, a tak ani nemusíme už hádať, čo sa bude diať na okolo nás, lebo zo správ sa dozvedáme, že všade okolo nás zúri prasací mor…

Ale nejakým „záhadným“ spôsobom, vírus striktne dodržuje politické hranice Slovenska. Beťár jeden! Žeby to bolo inak? Skúsme najprv verziu č. 1: Naši taja šírenie moru. To je dosť nepravdepodobné, lebo by boli už dávno vyhlásené nejaké opatrenia ministerstva alebo rovno by začala streľba nevinných svíň.Takže, poďme na verziu č. 2: Africký mor domácej ošípanej si vymysleli obchodníci s bravčovým mäsom, ktoré má v okolitých štátoch nižšiu cenu na trhu živých jatočných zvierat, než na Slovensku.Táto síce vyzerá dosť pritiahnutá za uši, ale už vyzerá dosť pravdepodobne. Lebo nevieme si dosť dobre vysvetliť, ako ten primitívny vírus vie, že ceny mäsa sú u nás vysoké?!

Alebo, len tam zúri morová epidémia, kde sú nižšie ceny bravčového. Následne vybíjajú celé čriedy zdravých a nevinných bravov a … a v obchode sa na pulty tlačí drahšie hovädzie mäso. Potom, keď ho bude dosť a pri vysokých množstvách klesne jeho cena, tak do okolitých štátov zase „zavíta“ hovädzia slintavka?

Autor: Viliam Vaš

 

Publikované 28. 9. 2018

Zdieľajte článok

Pridaj komentár