Polícia prosí o pomoc. Nevedia, kto okradol zákazníčku

Polícia vo Zvolene začala trestné stíhanie vo veci prečinu krádeže. Doposiaľ neznámy páchateľ,22. decembra 2018 v čase od 12.00 do 12.20 hodiny v predajni so športovým tovarom vo Zvolene na Západe, okradol zákazníčku z Janovej Lehoty.

Využil jej nepozornosť a z kabelky, ktorú mala prevesenú cez plece, jej ukradol peňaženku. Mala v nej osobné doklady, doklady od vozidla, bankomatové karty a peniaze. Podozrivé osoby boli zachytené kamerovým systémom a ide o muža vo veku okolo 50 až 60 rokov, ktorý má prešedivelé krátke vlasy. Oblečené mal tmavé nohavice, béžové tričko a tmavý dlhý kabát, na nohách mal obuté čierne topánky. Žena má približne 30 rokov a má polodlhé vlnité hnedé vlasy. Oblečené mala modré rifle, ružovú zimnú bundu, na hlave mala čiernu čiapku.

Akékoľvek  informácie, ktoré by viedli  k zisteniu totožnosti osôb, môžu svedkovia oznámiť na linku tiesňového volania č. 158, osobne na ktoromkoľvek útvare PZ, alebo prostredníctvom facebookovej stránky Policajného zboru.

Vreckoví zlodeji využívajú najmä situácie, kde sa zdržiava väčší počet ľudí, pretože sa spoliehajú na anonymitu. Skúsený vreckár vie kabelku prehľadať za pár sekúnd. Preto si počas nákupov nenechávajte svoje peňaženky v kabelkách zavesených na pleci, alebo položených v nákupných  košíkoch. Peniaze nepatria ani do zadného vrecka nohavíc,  je vhodné si ich odložiť do vnútorného vrecka odevu, alebo do vnútorného vrecka kabelky, ktoré sa dá zapnúť.

Vreckové krádeže nepatria medzi najnebezpečnejšie trestné činy, ale je veľmi nepríjemné, ak pri platení v obchode zistíme, že nám niekto ukradol peňaženku.  A viac ako strata peňazí,  nám môže prekážať vybavovanie nových osobných dokladov, ktoré často nosíme v peňaženkách.  V peňaženkách okrem peňazí  a dokladov nosíme aj kreditné karty.  Malo byť samozrejmosťou, že pri platobných kartách nesmieme nosiť napísaný na lístku PIN kód.

Od ostatných zlodejov sa vreckoví zlodeji líšia tým, že ide o profesionálov. Táto trestná činnosť si vyžaduje šikovnosť a dobrú prípravu. Často pracujú v organizovaných skupinách a v mnohých prípadoch využívajú na vreckové krádeže aj deti, ktoré nemožno trestnoprávne postihnúť.  Pri vreckových krádežiach nie je rozhodujúca výška spôsobenej škody.

Zdroj: Mária Faltániová, hovorkyňa KR PZ Banská Bystrica

Publikované 23. 1. 1019

Zdieľajte článok

Diskusia

  1. Teraz neviem, či v tomto článku ide o osvetu alebo o celoštátne pátranie po zlodejovi, ktorý si kvalifikáciu na výkon vreckových krádeží získal možno aj v našom meste.
    Lektorov pre tento druh výuky je zrejme v Rimavskej Sobote požehnane a niektorí sa preslávili aj v zahraničí.
    PS: Diskusia na tomto portáli poslednú dobu viazne a ako vidím absentuje účasť na príspevkoch a komentároch predtým aktívny a svojský bývalý poslanec MsZ.
    😀

Pridaj komentár