Septembrovým predmetom mesiaca je chrobák Behúnik plstnatý

Súčasťou zbierkového fondu Gemersko-malohontského múzea sú aj zbierkové predmety z oblasti zoológie. Patria k nim aj suché entomologické preparáty behúnikov plstnatých (Pseudoophonus rufipes), ktoré v septembri múzeum predstaví v rámci podujatia predmet mesiaca. V priestoroch jeho stálej vlastivednej expozície budú vystavené od 2. do 30. septembra.  

Možno ste si v auguste a začiatkom septembra aj v Gemeri-Malohonte všimli podlhovasté čierne chrobáky, dlhé približne 1,5 cm, ktoré sa snažili vliezť do domu alebo lozili po múroch budov. Veľmi pravdepodobne to boli práve behúniky plstnaté.

Ako uviedla biologička múzea Monika Gálffyová, chrobák behúnik plstnatý patrí do čeľade bystružkovitých. „Patrí k najhojnejším bystružkovitým chrobákom polí, lúk, ruderálov a okrajov lesov. Je rozšírený v takmer celej Európe. Hlavu, hruď a bruško s krovkami má čierne, nohy a tykadlá hrdzavočervené. Živí sa prevažne semienkami rastlín, napríklad jahôd, púpavy a repky, no loví tiež menšie druhy hmyzu. V čase rozmnožovania sú preňho typické migrácie, pri ktorých preniká často v obrovskom množstve do miest. Priťahuje ho osvetlenie a často vlietava cez otvorené okná do budov,“ priblížila.

Vo všeobecnosti je pre človeka neškodný, no keď sa cíti ohrozený, vylučuje sekrét, obsahujúci prevažne kyselinu mravčiu a v menšom množstve iné chemické látky, ktorý môže na pokožke spôsobiť mierne poleptanie a tvorbu pľuzgierov. „Preto keď sa u Vás doma objaví, nechytajte ho holými rukami, ale použite rukavice, alebo lopatku a metlu,“ upozornila Gálffyová s tým, že tieto chrobáky sa 3. augusta 2017 snažili dostať do budovy Gemersko-malohontského múzea a boli zlikvidované v rámci dezinsekcie. „Následne boli vypreparované a stali sa súčasťou nášho zbierkového fondu, kde aj takto dokumentujeme živočíchy žijúce na území regiónu,“ doplnila.

Predmet mesiaca je aktivita zameraná na prezentáciu zbierkových fondov múzea. Po dobu jedného mesiaca sa vystaví predmet alebo súbor predmetov, ktoré sú späté s regiónom, mestom Rimavská Sobota, či s múzeom, alebo sú zaujímavé svojim vzhľadom, využitím a dodnes neboli prezentované verejnosti. „Preparáty behúnikov plstnatých si môžu návštevníci múzea pozrieť v nasledujúcich otváracích hodinách: pondelok až piatok od 8:00 do 18:00 a cez víkend od 10:00 do 18:00,“ uzavrela M. Gálffyová.

Gemerlan Zdroj: RNDr. Monika Gálffyová, biologička GMM

Zdieľajte článok

Pridaj komentár