Vo Fiľakove odovzdali do úžívania zrekonštruovanú budovu Mestského kultúrneho strediska

Výsledok štyri roky trvajúcej intenzívnej práce mesta uzrel svetlo sveta. Zrekonštruovanú budovu Mestského kultúrneho strediska vo Fiľakove, známu ako Klub, odovzdali do užívania vo štvrtok 6. júna popoludní. Slávnosti sa okrem vedenia mesta a širokej verejnosti zúčastnili aj splnomocnenec vlády pre rómske komunity Ábel Ravasz, primátorka Lučenca a predsedníčka Združenia miest a obcí Novohradu Alexandra Pivková, prednosta okresného úradu Branislav Hámorník i zástupcovia kultúrnej obce regiónu.

Obnova Klubu bola jedným z najväčších projektov samosprávy za posledné roky. Od roku 2015 na ňom intenzívne pracoval široký tím ľudí. Zo štyroch etáp doposiaľ ukončili dve. Dokopy stáli mesto takmer 1,5 milióna eur. „Prvá etapa prebehla v roku 2017, kedy sme na budove zrekonštruovali a zateplili strechu. Práce nás vyšli na 132-tisíc eur, z ktorých nám 95-tisíc prispelo Ministerstva životného prostredia SR cez Envirofond,“ upresnil primátor mesta Attila Agócs. Druhou etapou bola komplexná rekonštrukcia vnútorných priestorov budovy, ktorá prebiehala v poslednom roku. V rámci nej obnovili interiér spolu s divadelnou i spoločenskou sálou, vymenili všetky dvere a okná. „Vzhľadom k veľkosti budovy sme museli vymeniť obrovské množstvo káblov a rozvodov. Úplne nové sú elektroinštalácia, centrálne vykurovanie, vodovodné i kanalizačné rozvody,“ vymenoval primátor. Náklady na druhú etapu sa vyšplhali na takmer 1,4 milióna eur. Z nich 135-tisíc získala samospráva z akčného plánu, 802-tisíc hradila z úveru a zvyšných takmer 460-tisíc investovalo mesto z vlastného rozpočtu. „ K úplnému dokončeniu nám chýbajú ešte dve etapy. Jedna prebehne v lete tohto roka, kedy dokúpime do divadelnej sály audiovizuálnu a divadelnú techniku so scénickým osvetlením, spolu za približne 160-tisíc eur. Poslednou fázou bude obnova fasády za približne 250-tisíc eur, ktorú plánujeme urobiť v budúcom roku. Vtedy bude budova komplexne obnovená spolu za približne dva milióny eur. Dúfam, že potom už nebude náš kultúrny dom iba najväčším, ale na čas aj najkrajším v okolí,“ doplnil primátor.

Odovzdanie budovy uzavrelo náročný rok aj pre Andreu Illés Kósik, riaditeľku mestského kultúrneho strediska, ktoré má budovu Klubu v správe. „Kvôli rozsiahlej rekonštrukcii sme museli spolu so súbormi, komunitným centrom a ostatnými nájomníkmi Klub opustiť a rok fungovať v provizórnych priestoroch. Stále máme pred sebou veľa úloh, musíme zabezpečiť divadelnú techniku, nábytok. Budova už ale teraz začína plniť svoj účel a máme z nej veľkú radosť,“ vyjadrila sa riaditeľka. Ako doplnila, súbory i kancelárie sa začnú sťahovať na svoje pôvodné miesta postupne počas najbližších týždňov. „V septembri tu už chceme všetci fungovať naplno,“ uzavrela.

Klaudia Mikuš Kovácsová, hovorkyňa mesta

Zdieľajte článok

Diskusia

  1. Pôvodná budova ako ZK ROH Kovosmaltu Fiľakovo, n.p. bola odovzdaná do užívania v sedemdesiatich rokoch minulého storočia. Navštevoval som ho počas môjho pôsobenia v Kovosmalte. Na tú dobu to bol slušný klub pre zamestnancov a kultúrny stánok aj pre verejnosť.
    Na niečom podobnom, na modernizácii MKS v Rimavskej Sobote by tiež mali začať pracovať príslušní zodpovední pracovníci. Energetická náročnosť objektu tomu predurčuje.

Pridaj komentár