Svetový deň cestovného ruchu v múzeu

Pri príležitosti Svetového dňa cestovného ruchu, 27. septembra 2018, pripravilo Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote komentované prehliadky výstav. Vstup na komentované prehliadky sa uskutoční každú hodinu – o 9:00, 10:00, 11:00, 13:00 a 14:00.

Návštevník si môže vybrať z dvoch výstav. Prehliadka každej výstavy trvá 60 minút a vstup je zdarma. Prvou je nová výstava „Baníctvo a železiarstvo v Gemeri-Malohonte“. Výstava predstaví prostredníctvom fotografií a zbierkových predmetov bohatú tradíciu baníctva a železiarstva v Gemeri-Malohonte od čias mladšej doby bronzovej až po súčasnosť. Zameria sa nielen na hlbinnú ťažbu, ale aj na spracovanie rudy a povrchovú ťažbu v miestnych existujúcich i zaniknutých kameňolomoch. Druhou komentovanou výstavou je výstava „Minerály pod lupou“. Výstava predstaví pestrú paletu minerálov a kryštálov zo Slovenska, Českej republiky a najznámejších svetových lokalít. Cieľom výstavy je predstaviť a priblížiť rozmanitosť neživej prírody v celej svojej prirodzenej kráse. Prezentované budú minerály prvýkrát opísané zo Slovenska. Výstava sa osobitne venuje početným odrodám kremeňa (krištáľ, ametyst, záhneda…), farebnej kráse opálov, achátom a získavaniu najvzácnejšieho kovu – zlata.

„August 1968 v spomienkach soboťanov“ je názov diskusie, ktorá sa uskutoční o 8:45 hod. Občania Rimavskej Soboty, priami svedkovia udalostí z augusta 1968, budú  spomínať na toto obdobie a priblížia prítomným svoje spomienky. V rámci programu tohto dňa sa o 10:00 a o 13:00 uskutoční premietanie filmov v bloku nazvanom „Filmové tajomstvo“. Témy filmov budú vybrané zo širokej ponuky audiovizuálneho fondu knižnice Gemersko-malohontského múzea. Uvedené body programu sú určené verejnosti, ale aj školským a iným organizovaným skupinám. Z kapacitných dôvodov je vhodné, aby sa skupiny nahlásili vopred u PhDr. Eleny Lindisovej (lindisova@gmmuzeum.sk, 047/ 56 32 741).

27. september je Svetovým dňom cestovného ruchu od roku 1979, na základe rozhodnutia Svetovej organizácie cestovného ruchu (UNWTO). V tento deň sa symbolicky končí hlavná turistická sezóna na severnej pologuli a začína na južnej pologuli. Gemersko-malohontské múzeum ukončuje turistickú sezónu v sobotu 30. septembra 2017 (v tento deň je múzeum otvorené od 9:00 do 17:00). Po tomto termíne bude múzeum otvorené len v pracovné dni (pondelok – piatok od 8:00 do 16:00).

Autorka tlačovej správy: PhDr. Elena Lindisová, KV-referentka

 

Publikované 26. 9. 2018

Zdieľajte článok

Pridaj komentár