Stromom roka 2019 je oskoruša domáca z Uzovskej Panice

Titul Strom roka 2019 získala oskoruša domáca z Uzovskej Panice v okrese Rimavská Sobota.

Ako sa uvádza na stránke Nadácie Ekopolis, ktorá je vyhlasovateľom súťaže, o víťaznej oskoruši rozhodlo 6 710 hlasov a bude reprezentovať Slovensko v súťaži Európsky strom roka. Víťazná oskoruša okrem titulu získa odmenu v podobe odborného  dendrologického posudku od ISA Slovensko a finančný príspevok na ošetrenie vo výške 300 eur.

250-ročná oskoruša bola vysadená pravdepodobne ešte za čias Márie Terézie a ešte stále rodí veľké ružovo žlté plody hruškovitého tvaru. Tie dozrievajú v polovici októbra. Oskoruše sú v tomto kraji zriedkavé, tajomné a vzácne. Osamotený strom je už len spomienkou na bývalé prosperujúce obdobie ovocinárstva v regióne Rimavskej Soboty.

Druhé miesto s počtom hlasov 6 048 získala vŕba cintorínska z Dubnice nad Váhom. Tretie miesto zaslúžene patrí sekvojovcu mamutiemu z Dolnej Krupej, ktorí získal 4 258 hlasov. Do ankety sa tento rok zapojilo 31 178 hlasujúcich. Nadácia Ekopolis ani tento rok nezabudla na školy a prvé tri, ktoré hlasovali najviac, odmení výsadbovým materiálom od Záhradníctva ABIES. Tento rok sa do hlasovania zapojilo rekordných 42 škôl.

Tento rok sa o prestížny titul Strom roka 2019 uchádzalo celkovo 12 stromov z celého Slovenska. Patrónom súťaže je aj v tomto roku spevák Peter Lipa.

Gemerland, foto: facebook

Zdieľajte článok

Pridaj komentár