Fiľakovo bude žiť začiatkom júla umeleckým festivalom UDVart

Koncerty, kreatívne programy, besedy, predstavenia i premietania filmov čakajú návštevníkov na tohtoročnom festivale UDVart, ktorý sa uskutoční 4. až 6. júla vo Fiľakove. Okrem slovenských hostí budú na trojdňovom umeleckom festivale účinkovať aj umelci maďarského, českého, rómskeho, sýrskeho a okcitánskeho pôvodu.

Vo dvore Mestského vlastivedného múzea sa budú striedať hudobné programy a literárne či kultúrne besedy. Vystúpi slovenská skupina Peter Lipa Band, česká kapela Frajara Putika a kapely z Maďarska – Parno Graszt a formácia Első Pesti Rackákpod vedením Györgya Ferencziho, ktoré prinášajú world music s fúziou rôznych hudobných štýlov. Koncert dua gitara-vibrafón v podaní hudobníkov Štefana SzabóaJána Fialu ponúkne zážitok milovníkom hudby, tak ako aj okcitánsky hudobník Miquéu Montanaro z Francúzska. Aj v tomto roku obohatí festival večerné kino, premietať sa bude film Čiara. Scenárista filmu Peter Balko, pôvodom z Lučenca, navštívi podujatie. Rozhovor s ním bude viesť Klaudia Mikuš Kovácsová. V rámci festivalu sa prvýkrát uskutoční aj divadelné predstavenie v podaní divadla Kumšt, v ktorom sa predstavia herci Gregor Hološka, Csongor KassaiMartin Mňahončák.

Počas trojdňového festivalu sa uskutočnia aj programy v maďarskom jazyku: napr. besedy so spisovateľmi, diskusia s islamológom Attilom Kovácsom a vystúpia aj predstavitelia slam poetry. Novinkou bude tzv. Sprievodca do sveta opery, v rámci ktorého priblížia operní speváci pomocou rozprávača najkrajšie Mozartove duety o láske.

Program obohatia aj rôzne workshopy, tvorivé dielne, výstavy, prednášky, večerné projekcie na steny, filmový kútik, lezecká stena, stolný futbal, stan spoločenských hier, knižný bazár a programy pre deti. Fungovať bude chill stan pre všetkých, ktorí sa budú chcieť trošku uvoľniť. Labužníci budú môcť zahnať smäd remeselníckymi pivami. Organizátorom podujatia je Mestské kultúrne stredisko vo Fiľakove, spoluorganizátor Hradné múzeum vo Fiľakove.

Festival UDVart 2019 a programy projektov Umelecká dielňa FOLT, VI. Medzinárodný divadelný festival a LiteraTúra VI. sa realizujú s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín. Podprogram Hudobné ročné obdobia z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Informácie o podujatí nájdete na oficiálnej stránke festivalu UDVart www.udvartfestival.com, alebo na facebookovej stránke www.facebook.com/udvartfest/.

Gemerland: Zdroj: MsKS Fiľakovo

Zdieľajte článok

Pridaj komentár