BBSK: Najhoršie úseky ciest II/531 a II/532 sa dočkali opravy

Najbližšie týždne bude na cestách II/531 a II/532 prebiehať rekonštrukcia najviac poškodených úsekov. Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) o tom informuje na svojej facebookovskej stránke.

Ako ďalej uvádza, práce začínajú v extraviláne obce Šivetice a pokračujú v úsekoch Tisovec – Dielik a Dielik – Muránska Lehota. Nasledovať budú úseky Muráň – Predná Hora, Muránska Huta – hranica okresov Revúca-Brezno a odtiaľ až po križovatku s cestou I/66, ktorá už patrí Slovenskej správe ciest.

Recyklácia za studena

Cesty sa opravujú technológiou recyklácie za studena, pri ktorej prebieha rekonštrukcia hlbšie do podložia. Recyklácia za studena má zvýšiť životnosť rekonštruovaných ciest aj vďaka tomu, že sa odfrézuje hrubšia časť vozovky. Po ceste, z ktorej je odstránená vrchná vrstva asfaltu, prejde nákladné vozidlo, ktoré celý povrch posype cementom, do ktorého sú pridané špeciálne spevňujúce látky. Po niekoľkých desiatkach metrov zastaví a uvoľní priestor inému stroju, ktorý pripomína traktor. Ten má vzadu primontovaný mohutný valec s množstvom ostrých výčnelkov. Valec sa zavŕta desiatky centimetrov do podložia, ktoré drví a premiešava so spevňujúcimi látkami.

Životnosť ciest sa predĺži o desiatky rokov

Takto vyzerá proces recyklácie za studena priamo v teréne, na ktorý sa pri obci Šivetice prišiel pozrieť aj predseda BBSK Ján Lunter. Ten okrem iného ocenil jej ekologický aspekt, na stavenisko sa totiž nedováža žiadny nový stavebný materiál, ale len spojivo, ktoré sa zamiešava do pôvodného krytu. Takto pripravené podložie ešte prejde valec a nasleduje natiahnutie nového asfaltu. Technológia, ktorú banskobystrická župa použila ako prvá spomedzi samosprávnych krajov, má zabezpečiť, že životnosť takto opravených úsekov sa oproti bežným postupom predĺži o desiatky rokov.

Rekonštrukcia ciest II/531 a II/532 v revúckom a rimavskosobotskom okrese začala v júli tohto roka a ide o najväčšiu rekonštrukciu ciest v kraji. Cesty, prepájajúce Tisovec s Červenou Skalou a Tornaľu s Muráňom, rekonštruuje banskobystrická spoločnosť SMS a.s., vysúťažená hodnota zákazky je vyše 8 miliónov eur s DPH.

Gemerland. Zdroj: BBSK

Zdieľajte článok

Pridaj komentár