V Hnúšti pripravili podujatie, ktoré spojilo rómsku a slovenskú kultúru

Mládežníci z Hnúšte a dobrovoľníci z Komunitného centra zrealizovali 16. augusta v rámci realizácie projektu –Spájame sa kultúrne podujatie, v ktorom sa spojila rómska aj slovenská kultúra v podobe varenia a ochutnávky tradičných rómskych špecialít, ako aj slovenských tradičných dobrôt. Tie mala možnosť ochutnať aj verejnosť.

Hlavnou myšlienkou projektu bolo podľa slov jedného z realizátorov podujatia Adriána Holuba vzájomné spoznávanie kultúry, a to nielen v rámci hudby a spevu, ale tiež v oblasti tradičnej kuchyne.

„Myslíme si, že je to veľmi dôležité. Aj napriek tomu, že Rómovia a majorita spoločne žijú na jednom území niekoľko storočí, stále sa nepoznáme natoľko, aby sme vedeli vymenovať a poznať jednotlivé jedlá, konkrétne piesne a kapely,“ uviedol A. Holub.

Táto akcia k tomu určite prispela, nakoľko sa varilo veľké množstvo najznámejších a najtradičnejších jedál z oboch kuchýň. Z rómskych jedál nechýbala gója, držkový perkelt, marikle, plnený kapustný list známy ako tetelik alebo holúbky. Zo slovenských tradičných jedál to boli krompľaníky, slivkové knedličky a placky.

Druhý z realizátorov projektu Jakub Petrok si myslí, že veľmi dôležitou časťou bol samotný kultúrny program, kde sa mala možnosť prezentovať rómska, ako aj nerómska hudba a spev, a to priamo v podaní mladých ľudí, ktorým bola táto akcia prioritne určená.
„ V rámci príprav tohto projektu sa nám podarilo objaviť aj nové talenty, ktoré doteraz driemali niekde doma a teraz sme im dali prvú a jedinečnú príležitosť na prezentáciu, čo bolo tiež cieľom tejto akcie,“ vysvetlil Petrok.

Do príprav samotnej akcie a varenia sa zapojil aj miestny hnúšťanský Klub dôchodcov pod vedením Márie Zdechovanovej, čo bolo podľa slov organizátorov veľmi dobrá voľba a výborne sa im s ním spolupracovalo.

Medzi účinkujúcimi kapelami sa predstavili Cimbalová hudba Dávida Oláha, Moderné zoskúpenie kapely Liveband a Spevácky zbor pod vedením Mariky Halászovej .

Akciu finančne podporili Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) a Iuventa v rámci realizácie projektu – Projekt je zmena.

Gemerland

Zdieľajte článok

Pridaj komentár