Navrhnite meno pre hviezdu, šancu máte už len do konca augusta

Porovnanie Jupitera a exoplanéty HAT-P-5b (umelecká predstava)

Môžete sa tak stať prvým Slovákom či Slovenkou, ktorá pomenuje našu exoplanétu.

Jasné letné večery, ktoré teraz neruší svit Mesiaca sú priam stvorené na pozorovanie nočnej oblohy. Nad juhozápadom pozornosť upúta jasný Jupiter a východnejšie o niečo slabší Saturn. Vysoko nad obzorom je striebristá Mliečna cesta a takmer v nadhlavníku jasná hviezda Vega zo súhvezdia Lýra.

„Len niekoľko stupňov od nej je však aj hviezda HAT-P-5, ktorá na svoje pomenovanie ešte len čaká,“ uviedol riaditeľ rimavskosobotskej hvezdárne Pavol Rapavý. Ako dodal, jej meno bude súvisieť so Slovenskom.

Pomenovania vesmírnych objektov a útvarov na nich schvaľuje Medzinárodná astronomická únia (International Astronomical Union – IAU), ktorá tohto roku oslavuje 100 rokov od svojho vzniku.

„Pri tejto príležitosti pripravila IAU pre jednotlivé štáty zoznam hviezd, pri ktorých existuje exoplanéta a možnosť túto hviezdu a exoplanétu pomenovať. Môžete sa tak stať prvým Slovákom či Slovenkou, ktorá pomenuje našu exoplanétu. Súťažné návrhy je však možné posielať len do konca augusta. Registračný formulár a podrobnejšie informácie o hviezde, exoplanéte aj s mapkami sú na stránke Slovenského zväzu astronómov, “ priblížil Rapavý.

Na obrázku porovnanie Jupitera a exoplanéty HAT-P-5b (umelecká predstava) .

Gemerland, Zdroj: Pavol Rapavý

Zdieľajte článok

Pridaj komentár