Horúci záver týždňa, meteorológovia vydali výstrahy pred teplom i búrkami

V závere týždňa nás potrápi teplo i búrky. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) totiž vydal na piatok pre okresy Rimavská Sobota a Lučenec výstrahu prvého stupňa pred vysokými teplotami. Výstraha prvého stupňa pred búrkami platí okrem spomínaných okresov aj pre okresy Revúca, Poltár a Veľký Krtíš.

Ako SHMÚ uvádza, výstraha pred vysokými teplotami platí od 14:00 do 18:00. V okrese Rimavská Sobota a Lučenec sa ojedinele očakáva dosahovanie maximálnej teploty vzduchu 33 °C.

Vysoká teplota predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, fyzické aktivity a tvorbu požiarov. Uvedená teplota vzduchu nie je v danej ročnej dobe a oblasti nezvyčajná, ale pravdepodobnosť nadmerného zaťaženia organizmu u niektorých osôb je vysoká.

Prvý stupeň výstrahy pred búrkami platí od 14:00 do 22:00. V okresoch Rim. Sobota, Lučenec, Rožňava, Poltár a Veľký Krtíš je malá pravdepodobnosť búrok s krúpami, ktoré predstavujú potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity.

„S búrkami môžu byť spojené krátkodobé, ale intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny dosiahnuť 20 – 30 mm a nárazy vetra rýchlosť 18 – 23 m/s (65 – 85 km/h),“ informuje SHMÚ.

Intenzita sprievodných javov je v danej ročnej dobe a oblasti bežná,
ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu.

Pri spomínaných búrkach je možný prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov (stekanie vody zo svahov, bahnotok, zatápanie pivníc, podchodov, podjazdov). 

Gemerland, foto: Ondrej Kresnye

Zdieľajte článok

Pridaj komentár