Vo Fiľakove otvorili dlhoočakávanú tržnicu

Fiľakovské predvianočné obdobie sa nieslo v ešte slávnostnejšom duchu ako obvykle. V piatok 13. decembra primátor mesta Attila Agócs spolu s podpredsedom parlamentu Bélom Bugárom a ministrom dopravy Árpádom Érsekom odovzdali do užívania novú mestskú tržnicu. Vo Fiľakove ide o prvú stavbu podobného charakteru, v prevádzke bude celoročne.

Vo Fiľakove má tradícia trhov stáročia dlhú históriu. Doposiaľ sa však organizovali pod holým nebom na Trhovej ulici. Nové vedenie mesta si po nástupe do funkcie v roku 2014 určilo za jednu z priorít výstavbu novej krytej tržnice. Po približne tri roky trvajúcich prácach na príprave projektu a na jej výstavbe sa z nej miestni môžu tešiť od uplynulého piatka. „Nová mestská tržnica je druhou verejnou budovou, ktorá bola v meste postavená od Nežnej revolúcie. Vytvorili sme vďaka nej kultúrnejšie prostredie pre tých obyvateľov mesta a mikroregiónu, ktorí predávajú prebytky z vlastného hospodárenia a tiež pre kupujúcich, ktorí uprednostňujú výrobky lokálnej produkcie. Lokálnych producentov podporíme aj prostredníctvom jednej z predajní, v ktorej budú Verejnoprospešné služby mesta prevádzkovať predajňu regionálnych produktov z územia Novohradu a Gemera,“ povedal primátor Agócs.

Nová tržnica sídli v areáli bývalej základnej umeleckej školy. Má kapacitu pre 32 trhových predajcov a päť miestností pre stále prevádzky. Celý areál sa nesie v duchu malomestského priemyselného štýlu, typického pre mesto. Nechýba v ňom ani drobná architektúra v podobe fontánky. Nakoľko sa bude tržnica využívať aj na kultúrno-spoločenské podujatia, postavili v nej aj menšie pódium. Otestovali ho hneď počas odovzdávania, prvým podujatím odohrávajúcim sa na tržnici bol v piatok vianočný jarmok. Pre návštevníkov boli k dispozícii aj nové toalety. Priestor trhoviska je prístupný pre každého, nakoľko je bezbariérový. Areál je sprístupnený z Trhovej ulice i Koháryho námestia.

Výstavba tržnice s celoročnou prevádzkou stála mesto vyše 816-tisíc eur. Samospráva na tento účel využila úver vo výške 300-tisíc eur, z dotácie Úradu vlády SR prostredníctvom Akčného plánu rozvoja okresu Lučenec získala 180-tisíc eur a zvyšných viac ako 336-tisíc eur financovala z vlastných prostriedkov.

Zdroj: Klaudia Mikuš Kovácsová

Zdieľajte článok

Pridaj komentár