V Mestskej galérii v Rimavskej Sobote otvoria výstavu Miry Gáberovej Skladačka

Skladba, proces, kresba, akcia, prežívanie, jeho zrkadlenie v tvorení, kolektív, „ja“, verejné a súkromné, rod, rodina, priatelia, matka, dcéra, žena, otec, bratia, pamäť a budúcnosť, scéna, opona, kamera, farba, štetec, plátno, reflex, papier, skladanie sú bodmi označujúcimi vzťahy tvoriace dielo Miry Gáberovej. Mladú umelkyňu predstaví Mestská galéria (MG) v Rimavskej Sobote na výstave Skladanie, ktorú otvoria 9. júla o 17:00. Sprístupnená bude do konca augusta.

Pomerne komorná autorská výstava Miry Gáberovej v MG v Rimavskej Sobote predstaví jej maľby, kresby a videoperformancie vo výbere, ktorý odráža motív skladby a skladania. Jednako skladby výstavy, zloženej z rytmov jednotlivých skladieb-diel, ale tiež prác, ktoré vznikli ako skladačky.

„Hlavný motív výstavy sa odvíja od témy práce Stala som sa zrkadlom, Všetky kvety sveta, ktorá odráža intímnu spoveď umelkyne. Istým spôsobom je jej návratom do tohoto prostredia, neďalekého Lučenca, mesta odkiaľ pochádza, a to tematizovaním vzťahu so svojou matkou.,“ priblížila riaditeľka MG a kurátorka výstavy Gabriela Garlatyová.

Mira Gáberová sa narodila v roku 1979 v Lučenci. V rokoch 2000-2006 študovala na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave v ateliéri profesora Daniela Fischera, v ateliéri profesorky Ilony Németh na Katedre intermédií a multimédií a v maliarskom 4. ateliéri prof. Ivana Csudaia. Doktorandské štúdium absolvovala v ateliéri videa a multimediálnej tvorby doc. Anny Daučíkovej. V roku 2012 sa stala víťazkou Ceny Oskára Čepana, ktorá je udeľovaná slovenskému umelcovi alebo umelkyni do veku 40 rokov. Absolvovala viacero samostatných i spoločných výstav. V súčasnosti pôsobí v Prahe.

Gemerland, Zdroj: Mestská galéria v RS

Zdieľajte článok

Pridaj komentár