„Požičané vráť“ v Nižnom Skálniku

Projekt Požičané vráť nadväzoval na už existujúci mimoriadne hodnotný súbor zozbieraných receptov Gemera a Malohontu, ktoré vyšli v podobe tlačeného kalendára Porichtuj si šurec v roku 2017 v spolupráci OZ Solenia a Ženského inštitútu tvorivosti. Od júla až do decembra sa mladé ženy z okresu Rimavská Sobota naučili variť 5 tradičných jedál z tohto kalendára. Pripraviť gemerské guľky si vyskúšali dokonca aj mladí muži. Tieto kulinárske stretnutia však neboli len gurmánskym zážitkom, ale boli aj stretnutím ľudí 3 generácii, ktoré sa stali príležitosťou na odovzdanie ľudskej múdrosti, hodnôt, tradícií, ktoré by inak zanikli. Lektorkami kurzu varenia boli členky OZ Solenia z Nižného Skálnika.

A keďže sa patrí požičané vrátiť, ženy zo Ženského inštitútu tvorivosti zrealizovali pre členov OZ Solenia 5 tvorivých dielní ako vďaku za to, že im otvorili nie len svoje kuchyne, tajné receptáre,  ale aj svoje srdcia. Seniorky napriek obavám, či ich zrak a ťažkou prácou ubolené ruky ešte dokážu niečo vytvoriť, s radosťou pracovali. Podarilo sa im upliesť nádherné košíky z pedigu, vyplstiť vianočné gule, namaľovať hodvábne šatky a zástery. Počas jednej tvorivej dielne si vyrobili prírodné mastičky, ktorými si môžu potierať boľavé kĺby a ich rukám navrátia stratenú pružnosť.

Ako výstup projektu sme vydali aj skladačku receptov Porichtuj si šurec do vrecka, ktorý budeme distribuovať medzi širokú verejnosť.

Projekt bol realizovaný s finančnou podporou MAS MALOHONT.

Ľudmila Bystrianska, OZ SOLENIA

Zdieľajte článok

Pridaj komentár