Posledná nádej pre futbalovú akadémiu?

Iskrička nádeje pre mestskú futbalovú akadémiu (MFA) ešte stále žije. A ako sa vyjadril poslanec František Auxt, tak ešte stále existuje možnosť úspešného etablovania futbalovej akadémie v našom meste- s takmer 4-miliónovou investíciou do obnovy rimavskosobotského štadióna!

A na základe utorkového návrhu poslanca Viliama Vaša,  mestský parlament odsúhlasil aj rokovania a 5-člennú špeciálnu komisiu, na čele so samotným primátorom mestom. Tá bude ešte v októbri viesť nové rokovania s maďarským Borsodsport Invest Kft (BSI) o spolupráci pri fungovaní MFA v Rimavskej Sobote.

Napriek tomu, že zástupcovia občanov neschválili v programe zasadnutia MsZ opätovné rokovanie o pôvodnom jarnom návrhu zmluvy o spolupráci, tak vo všeobecnej rozprave poslanec Auxt znova otvoril tento- rodičmi, mladými futbalistami a športovými fanúšikmi- dlho očakávaný bod. Dodávam, že o takomto podobnom návrhu už parlament dávno rokoval a poslanci niekoľkokrát deklarovali ochotu na spoluprácu s BSI, resp. o vytvorení MFA. Ja, Viliam Vaš, som už aspoň 7-krát hlasoval ZA! Vo svojom rozvážnom, ale dôraznom apeli poslanec Auxt prízvukoval možnosť ďalšej komunikácie s maďarskou stranou, ako aj to, že netreba čakať na voľby, či na stratu ochoty partnera investovať v Rimavskej Sobote. Navyše požiadal všetkých, aby sme nehľadali vinníka za to, prečo už takmer rok nebola futbalová akadémia založená!

V skoro dvojhodinovej následnej diskusii ťahal prím primátor, Ten vypočítal všetky doterajšie kroky mesta a návrhy maďarského partnera (primátorská komisia; prvý návrh spolupráce mesta a BSI, prvý návrh spoločenskej zmluvy, návrh založenia MFA, ďalšie úpravy návrhov zmlúv podľa námietok mesta; vstup MŠK do MFA, veto primátora tohto uznesenia, neochvejné hlasovanie „troch muškatierov“- poslancov Bána, Čemana a Vaša- v prelamovaní veta;  rokovania v Košiciach, Budapešti, Komárne; o prvých „paškviloch“, resp. pamfletoch, ai.). V reakciách poslancov (Bitala, Főző, Čeman a opäť Auxt) však zaznela aj námietka: Prečo naše mesto nepredložilo aj náš návrh zmlúv?

V záverečnej časti rozpravy k futbalu predniesol poslanec Vaš svoj príspevok o nehľadaní vinníka za, akceptovaní postoja protimonopolného úradu a o ďalšej komunikácii s maďarským partnerom. V návrhu o pokračovaní rokovaní s BSI na spolupráci s partnerom na vytvorení MFA, ktorá bude brať do úvahy primátorove podmienky na zloženie 5-člennej rokovacej komisie (Šimko, Auxt, Bitala,  Toth, Vaš), je zaznamenaná aj akceptácia stanovísk Protimonopolného úradu a Slovenského futbalového zväzu. A dokončil svoj príspevok so slovami- Ak toto zvládneme pred voľbami, tak vás ( i nás- ako pošepky zaznelo zo zadných lavíc) bude voliť 90 % voličov…

Autor: Viliam Vaš, poslanec MsZ

 

Publikované 25. 9. 2018

Zdieľajte článok

Diskusia

 1. sice malo byt rovnake uznesenie prijate uz v marci, ked poslanci nepochopitelne nepoverili primatora, ale p.bitalu rokovat s madarmi, ale radsej neskoro ako nikdy.
  osobitne vdaka vam viva, bez vasej vcerajsej zarputilosti by sa z toho bol primator vykecal a nebolo by prijate ziadne uznesenie.

  je tam vsak zbytocne napisane ze rokovat s madarmi sa bude az po rozhodnuti pmu a sfz.
  rozhodnutie prvej institucie je jasne a druhej zbytocne, kedze aj sam primator uznal, ze madari uz chcu vstupit priamo do msk. a msk licenciu samozrejme ma.

  po vcerajsku musi byt kazdemu jasne, ze primator akademiu jednoducho nechce.

 2. Posledná nádej ? No nech čím skôr idú do pi.e !
  Včera som sa dobre pobavil na zasadnutí zastupka. Všetci ste tam priblblý ? Chcete niečo čo v zmysle zákonov SR nie je možné. Vy chcete niečo čo protimonopolný úrad zastaví. Licencia nie je možná na III.ligu, veď vám to primátor jasne vysvetlil. Vy chcete dať cudzej moci 15 mládežníckych mužstiev i treťoligových futbalistov, chcete dať celý štadión ako darček pre maďarov ? No a bonbónikom na torte je každý rok dávať 200 tisíc eur. Mi sme to na komisii prejednali, celá bola proti a pokiaľ viem všetky komisie boli proti návrhu maďarskej strany.
  Zobuďte sa už páni poslanci Bitala, Vaš, Auxt, Fozo, Bán, Cziprusz, Rigó, Čeman !

 3. Posledná nádej ? No nech čím skôr idú do pi.e !
  Včera som sa dobre pobavil na zasadnutí zastupka. Všetci ste tam priblblý ? Chcete niečo čo v zmysle zákonov SR nie je možné. Vy chcete niečo čo protimonopolný úrad zastaví. Licencia nie je možná na III.ligu, veď vám to primátor jasne vysvetlil. Vy chcete dať cudzej moci 15 mládežníckych mužstiev i treťoligových futbalistov, chcete dať celý štadión ako darček pre maďarov ? No a bonbónikom na torte je každý rok dávať 200 tisíc eur. Mi sme to na komisii prejednali, celá bola proti a pokiaľ viem všetky komisie boli proti návrhu maďarskej strany.
  Zobuďte sa už páni poslanci Bitala, Vaš, Auxt, Fozo, Bán, Cziprusz, Rigó, Čeman !

 4. Pán Lucifer.
  Keby primátor povedal že darčeky nosí Mikuláš a Ježiško aj to by ste mu uverili.A potom by ste každého odsudzovali kto by tvrdil opak.
  Licencia sa dá preniesť je to potvrdené zo SFZ a nie ako primátor má informáciu od projektového manažéra Maďarského futbalového zväzu že sa to nedá.Protimonopólny úrad je tiež výmysel,máme to potvrdené z nezávislej právnickej firmy z Bratislavy.Doteraz mesto dávalo na futbal 230 tisíc,odteraz by to bolo len 200 tisíc….atď.

 5. Páni, to mám tomu rozumieť tak, že v Rimavskej Sobote bude založená futbalová akadémia, ktorej produktom budú vybratí talentovaní mladí futbalisti absolvujúci
  tréningový, výchovný proces a títo budú v rámci všeobecnej praxe predávaní pre klu-by po celej Európe či svete. Novodobý biznis ako beží na profesionálnej úrovni? Zisky z predaja hráčov kde potečú? To bude závisieť od pripravovanej spoločenskej zmluvy
  a na to treba dávať veľký pozor!
  " Kŕoví" bude celej akcii tvoriť prípadná III. liga, ktorej úroveň síce nestojí za zmienku, ale možno asi pobaví miestnych futbalových krikľúňov.
  Aktivita maďarského investora podľa mňa má iné pohnútky ako rýdzo športové, Glo-balizácia zbavuje národný charakter štátu a ten si chráňme do posledného dychu!

 6. Dnes športový riaditeľ MŠK Rimavská Sobota pán Attila Domik obdržal telefónnu správu s nasledovným obsahom:

  Majiteľ Borsodsport Invest kft. oficiálne poveril pána Tomása Szaba, konateľa spoločnosti DVTK kft. na začatie rozhovorov s inými mestami a obcami na juhu Slovenska za účelom zriadenia futbalovej akadémie pre mládež.
  Pokiaľ sa nájde vhodný partner, tak mestom Rimavská Sobota už nepočítajú. Pokiaľ rokovania s inými subjektmi do novembrových volieb nedostanú do štádia uzatvorenia zmluvy sú ochotný na tému zriadenia futbalovej akadémie ešte vrátiť a sadnúť s novozvoleným primátorom mesta Rimavská Sobota.

 7. Pre Vás možno dobrá správa, pre deti a mládež menej.
  Prišli o možnosť športovať v lepších podmienkach. Všetci uvažujeme ináč, čas ukáže správnosť alebo nesprávnosť dnešných krokov a rozhodnutí.
  Futbalový klub mesta každopádne prišiel o 4 miliónovú investíciu a ročné príspevky na športovú prípravu mládeže vo výške 161 000 €, čo za 30 rokov mohlo znamenať ďalších 4 830 000 €, t.j. dovedna takmer 9 miliónov €.
  Ja a kolektív trénerov, deti, rodičia a priaznivci športu v Rimavskej Sobote z toho radosť mať nemôžeme.

 8. Som zvedavý na ďalší postup SMK jediná nádej ako zachrániť futbalovú akadémiu je verejne podporiť niektorého primátorského protikandidáta.
  Páni poslanci z SMK nechcete hľadať vinníka za neúspech etablovania futbalovej akadémie v našom meste ale ja si myslím, že teraz je čas verejne poukázať na to prečo nebola futbalová akadémia založená.

Pridaj komentár