Neodradil ich ani dážď. Na podujatí SAM ADAJ v Hnúšti znela kvalitná rómska hudba

Búrka v prírode pokračovala búrkou kvalitnej hudby na pódiu v rámci kultúrneho podujatia SAM ADAJ v Hnúšti.

Takto by sa dalo charakterizovať kultúrne podujatie s názvom SAM ADAJ, ktoré pre  širokú verejnosť zorganizovalo Občianske združenie Klub rómskych aktivistov na SR z Hnúšte. Podujatie sa konalo podvečer 19. júla.

Aktivisti zo združenia si pre divákov a milovníkov kvalitnej rómskej hudby pripravili prezentáciu rôznych žánrov rómskej kultúry, ktorá sa uchádzala o slovo na pódiu v priestoroch Kinosály domu kultúry v Hnúšti od 16:00 hod.

 Program bol naozaj pestrý a na svoje si mohli prísť všetky generácie. Svoje umenie predstavila Barbora Botošová, ktorá vystúpila s vlastnou kapelou Barbora Botošová Band. Tá sa venuje rôznym hudobným žánrom ako je word music, no v tento deň vynikla práve rómska hudba. Spolu so svojou speváčkou Michaelou Kaločai zaspievali aj niekoľkých spoločných duetov. Po nej nasledovali Gypsy Čáve so známymi hitmi ako Topoľčianska zlatokopka. Zo svojho repertoáru pridávali najznámejšie rómske ľudové  čardáše, ktoré neraz dvíhali divákov zo stoličiek. Po Gypsy Čáve prebrali na pódiu tanečnú štafetu tanečníci z rómskeho tanečného súboru zo Zvolena s názvom Romano Jílo, ktorí sa stihli prezentovať už aj divákom v Moskve a svoje tanečné kroky najbližšie nasmerujú až do Brazílie. Záverečnú bodku za bohatým programom plným neutíchajúcej búrky a krásnych emócii prišiel dať vynikajúci spevák Tomáś Botló sprevádzaný niekokoľnásobne oceneným klaviristom Drahoslavom Bangóm.

Kinosála burácala, výskala, tancovala a spievala každé slovo z textov piesní svojich obľúbencov, na ktorých v daždivom počasí  čakali už hodinu pred začiatkom kultúrneho podujatia. Podujatie plné zážitkov sa ukončilo po troj hodinovom programe a kinosála nezostala prázdna do poslednej piesne. Nasledovalo fotografovanie so svojimi obľúbenými interpretmi a rozhovory plné zážitkov a dojmov.

Projekt kultúrneho podujatia SAM ADAJ sa mohol zrealizovať vďaka finančnej podpore Fondu na podporu kultúry národnostných menšín, za čo mu organizátor nesmierne ďakuje. Touto cestou sa chce organizátor poďakovať aj všetkým dobrovoľníkom, ktorí pomohli akciu zrealizovať do finálnej podoby, ako aj hosťom, ktorými boli viceprimátor mesta Hnúšťa Mgr. Grigorij Šamin, Mgr. Milan Migaľa – vedúci kancelárie primátora mesta Hnúšťa a poslankyňa mestského zastupiteľstva Ing. Danka Kiráľová, ktorí sa zúčastnili akcie a vychutnali si ju do poslednej chvíle.

Gemerland, Zdroj: Mária Demeová, KC Hnúšťa

Zdieľajte článok

Pridaj komentár