Vďaka podpore kraja mladí ľudia zrealizovali atraktívne projekty

Desiatky mladých ľudí v kraji využili v uplynulých mesiacoch možnosť naučiť sa písať kvalitný projektový zámer a získať podporu pre svoj nápad v rámci iniciatívy Projekt je zmena! Výsledkom je zatiaľ 49 podporených nápadov naprieč celým krajom.

Jednou z aktivít, do ktorých sa uplynulý školský rok mohli zapojiť mladí ľudia od 15 rokov s dobrými nápadmi, bol aj program s názvom Projekt je zmena!

Projekt je zmena! realizuje Banskobystrický samosprávny kraj v spolupráci s organizáciou Iuventa. Cieľom je najmä to, aby sa mladí ľudia naučili napísať kvalitný projektový zámer a následne si jeho realizáciu vyskúšali v praxi. Záujemcovia tak mali a stále majú plnohodnotnú možnosť získať dôležité kompetencie pre prax. „Zatiaľ sme podporili 49 malých projektov. Účastníci mali možnosť spojiť štyri malé projekty do jedného, a tak získať spolu až 600 eur na svoj projekt. Takže vo finále 49 malých projektov vytvorilo 14 väčších,“ uviedla Monika Frindtová z Rozvojovej agentúry Banskobystrického samosprávneho kraja.

Zóna bez mobilov, Krompeľfest či včelársky workshop

Do Projekt je zmena! sa zapojili napríklad študenti Strednej odbornej školy – Szakközépiskola v Tornali, ktorí pripravili malé projekty v celkovej sume 600 eur. Ide o vybudovanie relaxačnej zóny bez mobilov, kde by sa žiaci mohli cez prestávky stretávať či usporiadanie priateľského turnaja v stolovom futbale pre žiakov okolitých základných škôl, aby prilákali budúcich prvákov.

Štyria mladí ľudia zo Strednej odbornej školy v Hnúšti v spolupráci s Centrom voľného času a asi stovkou dobrovoľníkov zasa zorganizovali Krompeľfest – festival tradičných zemiakových jedál, ktorý do centra Hnúšte prilákal nielen domácich, ale aj návštevníkov z okolia. Ich počet presiahol hranicu 1 500. Súčasťou bola ochutnávka jedál predkov, živá ľudová hudba, tanečný workshop aj remeselné dielne pre deti.

Medzi podporené projekty sa zaradila aj akcia mladých parkouristov z Banskej Bystrice, ktorí na sobotu 11. mája pripravili akciu s názvom Hýb sa! V centre mesta vďaka nim pribudli rôzne stanovištia na tréning parkouru, freerunu, MMA, ale aj jógy. Na deti, ktoré sa akcie zúčastnili a dostali sa až na koniec, čakali odmeny v podobe športových pomôcok.

Úspechom sa skončil aj včelársky workshop s ukážkou života včiel v úli v areáli prírodného amfiteátra v Heľpe s možnosťou vyrobiť si vlastnú sviečku z včelieho vosku či ukážkami prípravy propolisovej tinktúry.   

Motivujú mladých ľudí

„Neformálny vzdelávací program Projekt je zmena! pomáha aktivovať hlavne mladých ľudí, ktorí by možno inak neboli motivovaní niečo zmeniť vo svojom okolí. Finančná podpora na malý projekt, ktorý prináša viditeľnú zmenu, je motivácia aj záväzok. Motivácia skúsiť aj väčšie veci a záväzok v zmysle starať sa o vec verejnú, ktorú mladí ľudia sami vytvorili,“ priblížila Darina Diošiová, regionálna koordinátorka Odboru podpory práce s mládežou organizácie Iuventa. Zároveň dodala, že najväčším prekvapením bol záujem mladých ľudí práve zo znevýhodnených lokalít, či už z hľadiska geografického alebo aj sociálneho znevýhodnenia. „Práve títo mladí ľudia majú najväčší hlad po zmene a najväčšiu chuť priložiť ruku k dielu,“ hovorí Diošiová.

Účastníci sa v rámci dvoch víkendov naučili pripraviť projekt, odprezentovať ho, vyúčtovať a napísať k nemu záverečnú správu. Témy malých projektov nadväzujú na Európsky rok kultúrneho dedičstva 2018 a na Rozvojové priority BBSK v oblasti rozvoja cestovného ruchu a podpory neformálneho vzdelávania.

V septembri program Projekt je zmena! otvára ďalšie dve skupiny. S dobrým nápadom a so svojím tímom sa treba prihlásiť ideálne do 9.9.2019.

Gemerland, Zdroj: BBSK

Zdieľajte článok

Pridaj komentár