V pondelok nastane ojedinelé nebeské divadlo, Merkúr bude prechádzať popred Slnko

V pondelok 11. novembra bude v popoludňajších hodinách pozorovateľný najzaujímavejší astronomický úkaz roka – prechod Merkúra popred slnečný disk.

Ako uvádza stránka Slovenského zväzu astronómov, túto najmenšiu planétu slnečnej sústavy uvidíme ako malinký čierny kotúčik na jasnom pozadí Slnka, bude sa nám teda zdať akoby malo pehu. Prechod Merkúra nastáva 13 – 14-krát za storočie. Posledný prechod bol pozorovateľný 9. mája 2016 a ten nasledujúci uvidíme až 13. novembra 2032.

Celý priebeh prechodu Merkúra cez disk Slnka, ktorý nastane 11. novembra 2019, bude pozorovateľný z Antarktídy, Južnej Ameriky, východného pobrežia Severnej Ameriky a zo západného pobrežia Afriky. „Pre pozorovateľov na území Slovenska bude viditeľná iba prvá polovica úkazu až do západu Merkúra a teda aj Slnka,“ informoval Mgr. Tomáš Dobrovodský, predseda Slovenského zväzu astronómov. Planéta Merkúr sa dotkne slnečného okraja o 13:35 a približne o jeden a pol minúty neskôr sa už bude celý kotúčik planéty premietať na slnečný disk. Pozorovanie úkazu ukončí západ Merkúra a Slnka o dva a pol hodiny neskôr (pre stred Slovenska o 16:09).

Merkúr bude v čase úkazu pomerne blízko najbližšieho bodu svojej dráhy okolo Slnka, a preto bude jeho uhlový priemer len asi 10“ , čo predstavuje len 1/186 priemeru slnečného kotúča. Z tohto dôvodu Merkúr nebude viditeľný voľným okom. Na jeho pozorovanie bude potrebné použiť ďalekohľad s aspoň 10 násobným zväčšením a vybaveným spoľahlivým filtrom umiestneným pred jeho objektívom, aby nedošlo k poškodeniu zraku pozorovateľa. Najbezpečnejším spôsobom pozorovania je však metóda projekcie. Verejné pozorovania prechodu Merkúra popred slnečný disk sa budú organizovať vo hvezdárňach naprieč Slovenskom. Výnimkou nebude ani Hvezdáreň v Rim. Sobote.

„Nenechajte si ujsť príležitosť vidieť tento mimoriadny astronomický úkaz,“ poznamenal doc. RNDr. Rudolf Gális, PhD., národný koordinátor pre vzdelávacie aktivity IAU na Slovensku. Ako dodal, nasledujúci prechod Merkúra cez disk Slnka nastane až 13. novembra 2032 a ďalší 7. novembra 2039. Najbližší májový prechod nastane až 7. mája 2049.

Gemerland: Zdroj: Slovenská astronomická spoločnosť pri SAV, ilustračné foto

Zdieľajte článok

Pridaj komentár