Slávnostne ocenili abstinujúcich

V rimavskosobotskom dome kultúry sa 12. októbra konal 24. ročník slávnostného stretnutia abstinujúcich. Na ňom v priateľskej atmosfére ocenili jedno a viacročných abstinujúcich. Tento rok odvzdali približne 120 diplomov.

Stretnutia sa zúčastnili abstinujúci  z okresov Rimavská Sobota, Lučenec, Veľký Krtíš, Rožňava, Revúca a Tornaľa. Okrem nich boli prítomní aj ich rodinní príslušníci a predstavitelia zdravotníctva a sociálnej starostlivosti. Medzi nimi boli i primár psychiatrického oddelenia rimavskosbotskej nemocnice MUDr. Peter Korcsog.

„Cieľom akcie je ocenenie abstinujúcich, pretože si takýmto spôsobom udržujú kontakt. Jje dôležité, aby si udržiavali medzi sebou priateľstvá, pretože ľudia z vonku veľmi nerozumejú tejto akcii. Zároveň ich chceme symbolicky oceniť za to, že sa im darí,“ povedala PhDr. Mária Ďurčíková, psychologička Protialkoholického oddelenia Všeobecnej nemocnice v Rimavskej Sobote.  Dodala, že abstinujúci sa pravidelne stretávajú na stacionároch a v A-klube, kde rozoberajú problémy, týkajúce sa závislosti, podelia sa o svoje skúsenosti a poradia si. Je to tiež forma doliečovacieho procesu, ktorá im pomáha, aby sa znova nevrátili k starému životu.

Abstinujúci si spomenuli aj na zosnulého Laca Bredára z Rimavskej Soboty, ktorý abstinoval 23 rokov. Ďalšieho diplomovania sa už nedožil. Pri vstupe do miestnosti pri jeho fotografii na jeho pamiatku horela sviečka.

Slávnostné stretnuie abstinujúcich moderoval Jožo Pročko, v kultúrnom programe vystúpili spolupacienti a mažoretky z CVČ Relax. Zorganizovali ho Všeobecná nemocnica Rimavská Sobota, Protialkoholické oddelenie, Mestské kultúrne stredisko a A-klub pri MsKS.

Autor: Marta Kanalová

 

Publikované 14. 10. 2018

Zdieľajte článok

Pridaj komentár