Rim. Sobota: Netradične tradičný večer na ZŠ P. Dobšinského

V podvečer 29. októbra sa život na Základnej škole Pavla Dobšinského v Rim. Sobote preniesol do minulosti. Žiaci sa hravou a názornou formou zoznamovali ako žili naši predkovia, čím sa živili, ako sa obliekali, čo jedli a ako trávili svoj voľný čas. Celý večer zastrešili odborníci na ľudovú kultúru, remeslá a zvykoslovie.

V tvorivých dielňach hrnčiarka Danka Bakšová ukázala prácu na hrnčiarskom kruhu, včelár Jácint Majoros priblížil prácu so včelami, košikár Jarko Zvara ukázal tajomstvo pletenia košíkov a Magdaléna Kantorová zasvätila detičky do tzv. falošnej modrotlače.

Folkloristka Jarka Lajgútová upútala detičky rozprávaním o jesenných a zimných zvykoch a tradíciách v Gemeri-Malohonte a Stanka Zvarová si s detičkami od srdca zatancovala a zaspievala.

Najväčší zážitok mali deti z večerných aktivít na školskom dvore, ktoré boli zamerané na hry detí v minulosti. Detičky hľadali mačku vo vreci, naháňali sa s metlami, učili sa pliesť vrkoče, lúskali oriešky, rozprávali rozprávky…

Čas strávený týmito tvorivými aktivitami akoby doslova preletel a deti plné zážitkov z prežitého večera sa tešili na jesenné prázdniny.

Podujatie Netradične tradičný večer zorganizovala Základná škola Pavla Dobšinského v Rimavskej Sobote v spolupráci s Gemersko-malohontským osvetovým strediskom v Rimavskej Sobote. Podujatie sa konalo v rámci projektu Čarovná studnička, ktorý z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Zdroj: Magdaléna Kantorová, Gemersko-malohontské osvetové stredisko v Rim. Sobote

Zdieľajte článok

Pridaj komentár