Pri Gruntovačke Gemerčania upratovali turisticky atraktívne miesta

Gemer má svojim návštevníkom čo ponúkať. Aby sa ľuďom na Gemeri páčilo, zapojili sa dobrovoľníci z Rožňavy, Tornale a Muráňa do upratovacej akcie Jarná gruntovačka.

Počas uplynulého víkendu sa nad Rožňavou vyčistilo od náletových drevín okolie Kalvárie. Toto miesto poskytuje čarokrásne výhľady na samotné mesto i celú Rožňavskú kotlinu. Rožňavská Kalvária je podľa Arpáda Görgeya, ktorý už niekoľko rokov organizuje obnovu tejto pamiatky, štvrtou najstaršou na Slovensku, bola postavená v roku 1741. Neďaleko Muráňa deti z miestnej základnej školy zbavili odpadkov okolie známeho sysľoviska na okraji Národného parku Muránska planina a pri ňom prameniacej riečky Muránka od jej prameňa až po obec Muráň. Študenti Strednej odbornej školy Tornaľa poupratovali okolie prameňa minerálnej vody Gemerka, o ktoré sa starajú už niekoľko rokov.

Gruntovačka je spoločný projekt oblastných organizácií cestovného ruchu a Rozvojovej agentúry BBSK. Zorganizovaním Jarnej gruntovačky nadviazala Oblastná organizácia cestovného ruchu Gemer na minuloročné vyčistenie Serényiho cisterny v Národnom parku Slovenský kras a Gemerskej zelenej cesty pri Revúcej.

Cieľom gruntovačky je nielen upratať a spropagovať známe aj menej známe turistické ciele, ale aj budovať vzťah obyvateľov k hodnotám, ktoré región ponúka. Z tej tohtoročnej jarnej sa lúčilo jej 50 účastníkov s predsavzatím, že sa na jeseň opäť stretneme pri zveľaďovaní pamiatok Gemera.

Ján Šmídt, výkonný riaditeľ OOCR GEMER

Zdieľajte článok

Pridaj komentár