Polícia v Tornali zatkla mladíka s nebezpečnou drogou

Za tento prečin hrozí mužovi trest odňatia slobody až na 3 roky.

Polícia v Tornali začala v januári trestné stíhanie vo veci drogovej trestnej činnosti. Ako informovala banskobystrická krajská policajná hovorkyňa Mária Faltániová, v  závode v Tornali páchateľ v plecniaku neoprávnene prechovával pre vlastnú potrebu v mikroténovom vrecku neznámu zelenú sušinu. „Zaistená látka bol zaslaná na expertízu, ktorá potvrdila, že rastlina s hmotnosťou 0,505 g obsahuje prítomnosť látky 5-fluoro-ADB, syn. 5-fluoro-MDMB-PINACA, ktorá je jednou z nových syntetických látok s psychoaktívnym účinkom,“ uviedla Faltániová s tým, že látka je známa pod názvom herba. „Na základe výsledkov expertízy poverený príslušník už obvinil 24-ročného muža z obce Kráľ v okrese Rimavská Sobota z prečinu nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov a prekurzorov, ich držanie a obchodovanie s nimi,“ uviedla. Za tento prečin hrozí mužovi trest odňatia slobody až na 3 roky.

Ďalší prípad vyšetruje polícia v Revúcej, kde vyšetrovateľ začal trestné stíhanie vo veci prečinu šírenia toxikománie. „Páchateľ si minimálne od júla 2018 až doposiaľ na presne nezistenom mieste pravidelne, najmenej dvakrát týždenne, zadovažoval a následne prevážal na rôznych doposiaľ nestotožnených osobných motorových vozidlách do obce Gemer návykovú látku, ktorá je svojimi vlastnosťami spôsobilá nepriaznivo ovplyvniť psychiku a sociálne správanie človeka, medzi koncovými užívateľmi známu ako herba,“ informovala krajská policajná hovorkyňa. Látku prechovával aj v mieste svojho bydliska v obci Gemer, kde ju predával po 5 eur za dávku. „Zaistená látka bola zaslaná na expertízne skúmanie a v súčasnosti čakáme na výsledky expertízy,“ dodala Faltániová.

Čo je to herba?

Herba je slangovo označená sušina s obsahom psychoaktívnej látky, pričom existuje veľké množstvo psychoaktívnych látok s rovnakým alebo podobným účinkom, pričom nie všetky tieto látky sú na zozname zakázaných látok v zmysle zákona o omamných látkach, psychotropných látkach. Kým táto droga nebola zakázaná, konanie páchateľa bolo posudzované ako šírenie toxikománie.

Polícia v Revúcej riešila tento problém od samého počiatku, resp. od prvej informácie, že v jeho územnom obvode sa takáto droga šíri. V júni 2013 operatívne oddelenie odboru kriminálnej polície začalo tieto informácie preverovať, kde následne po vykonaní domových prehliadok došlo k prvej úspešnej realizácii. Celkovo okresné riaditeľstvo PZ v Revúcej dokumentovalo 14 trestných vecí v súvislosti s herbou.

Vekovú skupinu predávajúcich osôb tvoria prevažne dospelé osoby, vekovou skupinou konzumentov sú osoby blízke veku 18 rokov, resp. mladistvé osoby. Droga slangovo označená ako „herba“ je tzv. droga chudobných.

Tolerancia k týmto syntetickým kanabinoidom sa môže vyvíjať pomerne rýchlo a pravdepodobne toto môže byť spojené s relatívne veľkou schopnosťou spôsobiť závislosť. Už v malých dávkach môže zapríčiniť smrť z predávkovania a preto je extrémne nebezpečná. Ich účinky aj toxicita môžu byť približne 10 až 100 násobne vyššie, ako účinky prírodných kanabinoidov. Preto možno konštatovať, že látka 5-fluoro-MDMB-PINACA, môže ovplyvňovať psychiku človeka a môže mať nepriaznivé účinky na jeho zdravie, jeho ovládacie alebo rozpoznávacie schopnosti, alebo sociálne správanie.

Dňom 1. novembra 2018 nadobudol účinnosť zákon č. 287, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 139/1998 Z. z. o omamných látkach, psychotropných látkach a prípravkoch v znení neskorších predpisov a ktorým sa dopĺňa zákon č. 576/2004 Z. z. o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti, kde sú uvedené konkrétne psychoaktívne látky, ktoré sú zakázané a ktoré vlastne môžu byť obsiahnuté v sušine zv. herba. Herba resp. sušina – látka obsahujúca konkrétne psychoaktívne látky je od vedy zakázanou látkou.

Gemerland, zdroj: Krajské riaditeľstvo PZ v Banskej Bystrici

Zdieľajte článok

Pridaj komentár