Meteorológovia pre Rimavskú Sobotu a okolité okresy vydali výstrahu pred búrkami

V okresoch Poltár, Rimavská Sobota a Revúca platí výstraha druhého stupňa.

Výstraha pred búrkami v spomínaných okresoch platí dnes od 13:00 do 21:00. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojej webovej stránke.

„Po prechode nevýrazného oklúzneho frontu ostali vhodné podmienky na intenzívne búrky najmä na Gemeri a Above. Trochu odbornejšie – vysoká energia instability (CAPE) v kombinácii so silným vertikálnym strihom vetra (hodnoty okolo 20 m/s) tu dávajú možnosť vzniku superciel, a teda väčších krúp, prípadne tzv. backbuilding štruktúr (teda takých, pri ktorých nové bunky v rámci búrkového systému vznikajú na jeho zadnej strane z hľadiska prúdenia – teda na strane proti prúdeniu – čo môže viesť k dlhému zotrvávaniu systému na rovnakom mieste), ktoré typicky vedú k vysokým úhrnom zrážok,“ uvádza SHMÚ na svojom facebooku.

V okresoch Poltár, Rimavská Sobota a Revúca platí výstraha druhého stupňa. V Lučeneckom okrese vydali meteorológovia výstrahu prvého stupňa.

S búrkami môžu byť spojené prívalové zrážky s úhrnmi 30 – 60 mm
a nárazy vetra s rýchlosťou 20 – 30 m/s (70 – 110 km/h). Pri spomínaných búrkach je možný výrazný vzostup vodných hladín na malých tokoch
a výskyt povodňových úkazov mimo tokov (stekanie vody zo svahov, bahnotok, zatápanie pivníc, podchodov, podjazdov). 

Gemerland, foto: Kresnye

Zdieľajte článok

Pridaj komentár