Kraj začal opravovať cestu prechádzajúcu cez Rimavskú Sobotu

Práce by mali byť ukončené počas prvého septembrového týždňa.

V týchto dňoch sa v Rimavskej Sobote začali rekonštrukčné práce na úseku cesty od križovatky na Sobôtke po kruhový objazd pri Kauflande. V priebehu tohto týždňa sa cesta vyfrézovala a na budúci týždeň by sa mal začať klásť asfalt. „Najneskôr do konca prvého septembrového týždňa by mali byť práce ukončené,“ avizoval Lunter, ktorý sa do Rim. Soboty prišiel pozrieť na začiatok prác.

Ako ďalej dodal, spomínaná komunikácia je súčasťou cestných úsekov II/531 a II/532, čo sú cesty druhej triedy, ktoré začal kraj rekonštruovať v polovici júla, a ktoré prepájajú Tisovec s Červenou skalou a Tornaľu s Muráňom. Kraj do ich opravy investuje vyše 8 miliónov eur, ktoré dostal od vlády ako bezúročnú pôžičku. „Po oprave sa celá cesta prekategorizuje na cestu I. triedy a štát nám vráti peniaze,“ vysvetlil Lunter.

Podľa vicežupana sa v okrese Rimavská Sobota v tomto roku začne aj s opravou ďalších ciest. „Od septembra sa začnú práce na úsekoch ciest Hajnáčka-Gemerský Jablonec-Tachty, Bátka-Teplý Vrch-Ratková a Rimavská Seč-Bátka,“ uviedol Lunter a stým, že táto investícia je v celkovej výške 1 600 000 eur a bude hradená z rozpočtu BBSK. Všetky spomenuté úseky boli vybraté s poslancami kraja z rimavskosobotského okresu. Ako Lunter ďalej povedal, v rámci okresu sa pripravujú aj ďalšie opravy ciest, o ktorých budú postupne informovať. Budúci rok plánuje BBSK realizovať v celom kraji práce za vyše 30 miliónov eur. Tieto zdroje získal od štátu formou úveru.

Poslanec BBSK Peter Juhász (SMK) uviedol, že zámerom je opravovať súvislé úseky ciest. „To znamená, aby boli hlavné ťahy kompletne zrekonštruované, nie že sa urobí päť kilometrov a ďalších päť nie. Toto je nový pohľad na rekonštrukciu ciest,“ uviedol Juhász, ktorý je aj poslancom Rimavskej Soboty. Spomenul, že v ďalšej etape by sa mali v okrese Rimavská Sobota rekonštruovať aj cesty II. a III. triedy. „Aby sa aj v malých obciach po tridsiatich-štyridsiatich rokoch konečne opravili cesty, lebo tam to bolo riešené ešte niekedy v socializme,“ skonštatoval a dodal, že za posledných šesť rokov ide o jednu z rozsiahlejších rekonštrukcií. „Verím, že keď sa tieto úseky urobia, ľuďom sa bude ľahšie jazdiť, lebo sú to predsa ťahy, ktoré spájajú okresné mesto severojužne i západovýchodne.“

Poslanec BBSK i Rimavskej Soboty Zoltán Cziprusz hodnotí pozitívne, že kraj začal rekonštruovať cesty. „Bude to jedna z najväčších opráv ciest v histórii kraja, lebo dvadsať rokov sa tu s cestami skoro nič neurobilo,“ vyhlásil.

Gemerland

Zdieľajte článok

Pridaj komentár