Hvezdáreň otvorí počas Dňa hvezdárni a planetárií svoje brány, bude aj večerné pozorovanie

Deň hvezdárni a planetárií prebehne po celom Slovensku už po piaty krát.

Posledná nedeľa zimy je v astronomických zariadeniach po celom Slovensku spojená s prezentáciou odbornej a popularizačnej práce v astronómii. V rámci Dňa hvezdárni a planetárií (DHP), ktorý tento rok pripadol na 17. marca, budú mať návštevníci týchto zariadení možnosť vidieť výber toho najzaujímavejšieho z astronomických programov, zažiť pútavé praktické ukážky, oboznámiť sa s výsledkami odbornej činnosti, ale aj s množstvom zaujímavostí zo zákulisia astronómie a výskumu vesmíru.
Osobitný náboj tohtoročnému priebehu DHP určite dodajú aj celoročne prebiehajúce oslavy 100 rokov od založenia Medzinárodnej astronomickej únie.

Inak to nebude ani na Hvezdárni v Rimavskej Sobote, kde prebehne program od 15. do 20. hod. A je sa na čo tešiť. Od 15,00 hod. sa uskutoční prehliadka astroparku s ukážkami solárnych zariadení a pozorovanie Slnka. Od 16,00 hod. prebehne pri príležitosti 100 rokov od založenia Medzinárodnej astronomickej únie prednáška P. Rapavého o najdôležitejších míľnikoch astronómie. Od 17,00 hod. budú môcť návštevníci spoznávať  čarovný neviditeľný svet okolo nás a neobyčajné fyzikálne fotografie D. Rapavej. Od 17,30 hod. porozpráva K. Kerekešová o  súhvezdiach a zaujímavých objektoch a hviezdach jarnej oblohy. O hodinu neskôr sa uskutoční večerné pozorovanie oblohy.

Zdroj: Hvezdáreň v Rim. Sobote a www.denhvezdarni.sk/

Zdieľajte článok

Pridaj komentár