Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote, kultúrne zariadenia Banskobystrického samosprávneho kraja, spravuje mimoriadne rozsiahle zbierkové fondy, z ktorých je vystavená len menšia časť zbierkových predmetov, tvoriaca vzorku reprezentujúcu bohaté historické, kultúrne a prírodné dedičstvo regiónu Gemer-Malohont. Začiatkom roku 2019 zbierkový fond múzea pozostával z 103 988 položiek, z toho počtu bolo 71 134 zbierkových predmetov a 32 854 historických tlačí.
Rozhodujúca časť mimoriadne rozsiahlych zbierkových fondov, a v nich jednotlivých predmetov, je uložená a chránená v niekoľkých depozitárnych priestoroch múzea. Múzeum neustále postupnými krokmi skvalitňuje stav uloženie zbierkových predmetov. Z tohto dôvodu bol v roku 2018 vypracovaný a podaný projekt, ktorého podstatou bolo vybavenie depozitárnych priestorov múzea germicídnymi žiaričmi zabezpečujúcimi sterilizáciu ovzdušia depozitárov pomocou ultrafialového krátkovlnného žiarenia o vlnovej dĺžke 253,7 nm (UV–C). Germicídne žiariče ničia spóry plesní, ale i baktérie a mikroorganizmy v priestoroch uloženia zbierkových fondov s dominanciou materiálov ako papier, historické tlače, textil, koža, olejomaľby, grafiky, dermoplastické preparáty a podobne. Udržujú tak v spojení s ďalšími prvkami vybavenia depozitárnych priestorov optimálne mikroklimatické podmienky, ktoré sú predpokladom dlhodobého pretrvania zbierkových predmetov reprezentujúcich región, ich uchovanie pre budúce generácie múzejníkov, a predovšetkým pre budúce generácie návštevníkov múzea. Zároveň pri projekte išlo aj o zníženie rizík pre odborných pracovníkov prítomných v týchto depozitárnych priestoroch a pracujúcich so zbierkovými predmetmi starými niekoľko desaťročí či storočí, ktoré pred nadobudnutím do múzea prešli rôznymi prostrediami.
Gemersko-malohontské múzeum realizovalo projekt „Zabezpečenie ochrany zbierkových fondov v spojení s ochranou zdravia odborných pracovníkov Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote“ vďaka tomu, že projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Zdroj: RNDr. Ján Aláč, vedúci Dokumentačného oddelenia GMM