December: Už je tu čas vianočný

S vianočnými podujatiami sa roztrhlo vrece a nás teší, že vás môžeme pozvať na väčšinu z nich – stretnutia s Mikulášom, vianočné burzy, tvorivé dielne, koncerty, divadlá a tanečné zábavy, ktoré doplní tradičné vianočné zvykoslovie a vystúpenia koledníkov a betlehemcov. To všetko poteší oči, uši i chuťové poháriky, ale najmä duše.

 

 

 

 

Príde k nám Mikuláš

Úvod posledného mesiaca v roku bude patriť najmä podujatiam pre najmenších. Na stretnutia s Mikulášom, anjelom a čertom sa môžu tešiť napríklad v stredu 5. decembra v Hnúšti a v Rimavskej Sobote, vo štvrtok 6. decembra v Rimavskej Bani a v Revúcej, v piatok 7. decembra v Lukovištiach, v sobotu 8. decembra vo Veľkých Teriakovciach, či v nedeľu 9. decembra v Kokave nad Rimavicou. Tu na deti čaká aj muzikálová rozprávka Ľadové kráľovstvo a obľúbený snehuliak Olaf.

Adventné koncerty

Sériu vianočných koncertov v regióne odštartuje v nedeľu 2. decembra Adventný koncert v evanjelickom kostole v Kokave nad Rimavicou. Predstavia sa miestne spevácke zbory, sólisti speváci aj inštrumentalisti. Po koncerte bude posvätený adventný veniec a zapálená prvá adventná sviečka na námestí.

Vo štvrtok 6. decembra si nenechajte ujsť nezabudnuteľný koncert Bílé Vánoce Lucie Bílé II., ktorá do evanjelického kostola v Tisovci zavíta s Orchestrom Petra Maláska.

Adventný koncert s názvom Harang Csendül sa uskutoční v pondelok 10. decembra v Rimavskej Sobote. Predstavia sa Viki Ráková, Balázs Csémy a sláčikové kvarteto Beliczay.

Pravú atmosféru blížiacich sa sviatkov prinesie v piatok 14. decembra do Domu kultúry v Hnúšti ekumenický program pod názvom Čarovné Vianoce. V ten istý deň sa v rímskokatolíckom kostole sv. Petra a sv. Pavla v Jelšave na Vianočnom galakoncerte predstaví spevácke trio La Gioia, zatiaľ čo v Mestskom dome kultúry v Revúcej odohrá svoj Vianočný koncert známy slovenský spevák Pavol Hammel.

V poslednú adventnú nedeľu (23.12.) príde do  rímskokatolíckeho kostola sv. Vavrinca v Revúcej Betlehemské svetlo. Vianočnú atmosféru umocnia vystúpenia speváckych zoskupení.

Vianočné trhy a stretnutia pri dobrotách

Súťaž o najlepší domáci koláč, ochutnávka zákuskov, zdobenie medovníkov, tvorivé dielne – aj o tom bude podujatie Sladké Vianoce, ktoré sa uskutoční v utorok 4. decembra v Revúcej.

V piatok 7. decembra ovládne Dom kultúry v Rimavskej Sobote Vianočná burza nápadov a lásky. Môžete sa tešiť na prezentáciu remeselníkov, ručne vyrábané vianočné ozdoby, darčeky, veselé vystúpenia aj prekvapenie. Program tentokrát doplní prezentácia pôstnych jedál Malohontu v podaní Občianskeho združenia Šanca pre Dražice. Budete mať možnosť zapojiť sa do prípravy alebo ochutnať jedlá ako pohánka s bryndzou a kôprom, pôstna fazuľová polievka so sušenými slivkami alebo známe opekance s makom či vianočné oblátky a pečivo.

Tradičné vianočné trhy s množstvom dobrôt, tipov na vianočné darčeky a vianočným pásmom sa chystajú v sobotu 8. decembra v obci Teplý Vrch. Ten istý deň bude na Salaši Zbojská patriť už X. ročníku nadregionálneho festivalu zabíjačkových špecialít. Majstri mäsiari pre vás pripravia okrem iného aj rusnácky hamburger, kyšky, pečienku v čepci, žobrácku kašu či prdelačku.

Počas 10. až 12. decembra bude v budove Prvého slovenského gymnázia v Revúcej prebiehať predvianočný jermok Veselý Krašún. Nájdete tu ručne robené výrobky z regiónu, ktoré potešia oči a pohladia dušu.

Od stredy 12. do  štvrtka 13. decembra budú prebiehať Vianočné trhy na Hlavnom námestí v Rimavskej Sobote. V piatok 14. decembra tu tradičné trhy vystrieda 5. ročník obľúbeného podujatia Vianočná kapustnica.

Šťastia, zdravia budú vinšovať v sobotu 15. decembra v Kokave nad Rimavicou. Na programe sú vianočné trhy, vystúpenie speváčky Petry Kepeňovej, vianočný program detí Materskej školy, Vinšovníkov a Betlehemcov DFS a FS Kokavan. Podávať sa budú zabíjačkové špeciality a vianočný punč.Na druhý deň, tretiu adventnú nedeľu 16. decembra, sú naplánované predvianočné programy Od Lucie do Troch kráľov v Hrnčiarskych Zalužanoch a Pokoj ľuďom dobrej vôle v Klenovci.

Týždeň pred Vianocami prídu na rad Vianočné adventné dni v Hnúšti. Počas dní 17., 18. a 19. decembra (pondelok – streda) na vás čaká bohatá ponuka tradičných dobrôt, kultúrneho programu, darčekov a hand-made výrobkov.

Mikroregión SINEC-KOKAVSKO vás pozýva na Výstavu vianočných ozdôb, ktorá bude prebiehať v stredu 19. a vo štvrtok 20. decembra v Utekáči. Okrem obdivovania si tu budete môcť ozdoby aj zakúpiť.

Tanečné plesy a zábavy

Na Prvý sviatok vianočný (25.12.) si môžete zatancovať na Štefanskej zábave napríklad v Kokave nad Rimavicou a v Revúcej a na Druhý sviatok vianočný (26.12.) v Rimavskom Brezove.

K posledným podujatiam v roku 2018 sa okrem iného zaradia aj Silvestrovský ples v Hrnčiarskej Vsi a Silvestrovská zábava v Hrnčiarskych Zalužanoch (31.12.).

Zaujímavé výstavy

Počas decembra môžete navštíviť aj zaujímavé výstavy v Revúcej. Od 3. do 21. decembra bude trvať výstava autorských diel Mgr. Evy Wilson – Podoby lásky, venovaná maľbe a drevorezbe. Od 5. decembra bude otvorená výstava s názvom Revúcka fotografia, na ktorej sa môžete na región pozrieť objektívmi miestnych fotografov.

Rôzne

Vo štvrtok 20. decembra sa môžete tešiť na inscenáciu Ľubomíra Feldeka s názvom Nepolepšený svätec v podaní hercov Činohry Slovenského národného divadla, ktorá sa na tento termín prekladá z 30. októbra.

Tak ako po minulé roky aj koncomtohto zaplní Kultúrny dom v Klenovci silvestrovská nálada. O dobrú zábavu a smiech sa s programom Silvestrovská estráda postarajú členovia FS Vepor v piatok 28. decembra.

Z iného súdka bude Filmový kvíz, na ktorom vás čaká z každého rožka troška. V sobotu 29. decembra budete v Dekáči v Rimavskej Sobote hádať filmy, postavy, vypočujete si skvelú filmovú hudbu, v ponuke bude aj čo to pre pamätníkov, no pozriete sa aj do súčasnosti – každý si príde na svoje. Maximálny počet osôb v tíme je 6. Kvízom vás bude sprevádzať Peter Pavlík, redaktor stránky Filmkult. Vstupné je dobrovoľné.

Šport a turistika

V decembri sa popri podujatiam s atmosférou Vianoc v našom regióne nezabúda ani na zanietených športovcov a turistov. Obec Rimavská Baňa pozýva všetkých nadšencov stolného tenisu na Zimný ping pong, ktorý sa uskutoční v sobotu 15. decembra v Kultúrnom dome. Futbalisti nebudú zaháľať ani dva dni pred Vianocami (22.12.). Sily si zmerajú na futbalovom turnaji dospelých, zvanom Malohont góóól cup, v Mestskej športovej hale v Hnúšti.

Na Druhý sviatok vianočný (26.12.) padne určite vhod pohyb na čerstvom vzduchu. Členovia ZO Slovenský zväz turistov v Utekáči sa chystajú na Štefanský výstup na Pasiečky.

Z turistickej ponuky mesiaca december ďalej vyberáme:

KST Hnúšťa

8.12. Mikulášska túra na Zbojská (E. Ondrejová – 0902 692 447)
26.12. Trilógia – Fabova hoľa (Ľ. Klimo – 0918 809 833)
29.12. Trilógia – Milanov výstup na Vepor – 12. ročník (O. Király – 0902 375 690)
31.12. Trilógia – Silvestrovský výstup na Stolicu (Ľ. Klimo – 0918 809 833)

TO KOS Rimavská dolina

31.12. Máriova silvestrovská oddychovka 12. silvestrovský výstup na Hradovú (M. Keleti 0905 359 925)

KST mesta Rimavská Sobota

26.12.Fabova hoľa (V. Kurilla – 0948 501 241, J. Folk – 0904 438 231)
29.12. Výstup na Klenovský Vepor (V. Kurilla – 0948 501 241, P.Dóbi – 0948 532 581)
31.12. Výstup na Stolicu (J. Kučera – 0903 288 645, Š. Tóth – 0918 304 492)

V mene organizátorov Vás na všetky podujatia srdečne pozývame.

Ďalšie podujatia pripravované v tomto roku v regióne Malohont a jeho okolí, ako aj kontakty na organizátorov nájdete v Kalendári podujatí 2018. Zmena termínov a programu podujatí vyhradená!

Autor: Kristína Furmanová, administratívna pracovníčka Miestnej akčnej skupiny MALOHONT

 

 

Publikované 3. 12. 2018

Zdieľajte článok

Pridaj komentár