Banskobystrický samosprávny kraj nakupuje posypovú soľ za historicky najnižšie ceny

Banskobystrický kraj sa stará o 2445 kilometrov ciest. S príchodom zimnej sezóny to okrem iného znamená nutnosť zabezpečenia posypovej soli na zimnú údržbu v množstve približne 20 tisíc ton. Vďaka otvorenej hospodárskej súťaži ušetril kraj tento rok na posypovej soli asi 200 000 eur.

Banskobystrický samosprávny kraj obstaral na zimnú sezónu posypovú soľ o desať eur na tonu lacnejšie ako je priemerná cena za posypovú soľ pri porovnateľných kontraktoch na Slovensku. Vážený priemer na dodávku soli pre nadchádzajúcu sezónu vychádza 57,40 eura bez DPH na tonu. Oproti minulej sezóne sme tak znížili priemernú cenu o približne 7 eur.

Priemerná cena, za ktorú sa pre túto sezónu nakupovala na Slovensku voľne ložená posypová soľ na Komoditnej burze Bratislava vychádza na 66,77 eur bez DPH, pričom v zmluvách generovaných komoditnou burzou sú pre dodávateľa aj pre odberateľa vopred zazmluvnené množstvá posypovej soli, ktorú musí objednávateľ zaplatiť bez ohľadu na to, či ju aj reálne minie.

„Na tohtoročnú sezónu BBSK zazmluvnil  20 000 ton posypovej soli. Keby sme vynásobili toto množstvo soli priemernou cenou na komoditnej burze, zaplatili by sme teoreticky približne o 10 eur na tonu viac, a vieme takto vypočítať hypotetickú úsporu 200 000 eur bez DPH,“ povedal Martin Daniš, vedúci oddelenia verejného obstarávania na Úrade BBSK.

Náročnejší terén a lepšia cena

Cenu posypovej soli výrazne ovplyvňujú náklady na dodanie, ktoré sa môžu šplhať v niektorých prípadoch až  na úroveň 50% z celkovej ceny, v závislosti od lokality a terénu, kam sa má soľ dopraviť. Platí samozrejme, že čím komplikovanejšia dodávka, tým vyššia cena, čo platí často aj pre hornatejšie lokality Banskobystrického kraja.

„Na obstaranie posypovej soli sme zriadili takzvaný dynamický nákupný systém, ktorý má oproti rámcovým dohodám alebo nákupom na komoditnej burze viacero výhod. Počas jeho trvania, v tomto prípade 4 zimné sezóny, sa nám do neho vedia kvalifikovať stále noví dodávatelia, čím sa podporuje otvorená hospodárska súťaž, a tým sa zvyšuje tlak na cenu. Napríklad, v prípade dodávok soli na túto zimnú sezónu nám predložilo relevantné ponuky na jednotlivé výzvy 7 respektíve 8 uchádzačov. Ďalšou výhodou takejto otvorenej súťaže je skutočnosť, že si viete nastaviť zmluvné podmienky podľa svojich potrieb, napríklad v prípade mimoriadnych priaznivých podmienok počas zimy nemusíme odobrať predpokladané, zazmluvnené, množstvá, a to bez sankcií. Ak zistíme, že bude soľ chýbať, vieme operatívne vyhlásiť novú výzvu a zazmluvniť si požadované množstvá,“ vysvetľuje výhody takéhoto súťaženia Martin Daniš, vedúci oddelenia verejného obstarávania na Úrade BBSK.

Oddelenie verejného obstarávania na Úrade BBSK získalo vďaka využívaniu moderných spôsobov zadávania verejných zákaziek minulý mesiac medzinárodné ocenenie za efektivitu a transparentnosť vo verejnom obstarávaní. Viac sa dočítate na stránke BBSK v aktuálnych informáciách.

Dynamický nákupný systém je elektronický spôsob zadávania verejných zákaziek na obstaranie bežne dostupných tovarov, služieb alebo stavebných prác. Funguje ako otvorená, priebežná zákazka typu rámcovej dohody, do ktorej sa môžu počas jej trvania dokvalifikovávať noví dodávatelia, ktorí splnia podmienky na zaradenie do systému. Kvalifikovaní dodávatelia už potom len reagujú na konkrétne výzvy.

Zdroj: Marcela Glevická, vedúca oddelenia styku s verejnosťou

 

 

Publikované 23. 11. 2018

Zdieľajte článok

Pridaj komentár